Sposób działania szamba.

szambo-betonowe(1)

Szambo i szambo to niesamowite działające części twojego domu, o których rzadko myślisz lub je widzisz. Obecnie stosuje się kilka różnych typów szamba i systemów, jednak omówimy najbardziej powszechny, system konwencjonalny.

Cała woda trafia do szamba

Kiedy myjesz ubrania, naczynia, ręce, bierzesz prysznic/kąpiel lub spłukujesz toaletę, CAŁA ta woda trafia do kanalizacji, do jednej głównej rury odpływowej, która łączy się bezpośrednio z szambo przez przegrodę wlotową.

Szambo przechowuje ścieki

Szambo to wodoszczelny pojemnik, który utrzymuje ścieki wystarczająco długo, aby umożliwić osadzanie się ciał stałych na dnie (szlam), podczas gdy olej i tłuszcz unoszą się na górę (szumowiny). Wylot w kształcie litery T zapobiega przedostawaniu się szlamu i szumowiny ze zbiornika do odpływu.

 

Ścieki spływają do drenażu

Gdy ścieki osiągną określony poziom, opuszczają szambo i wpływają do drenażu. Woda odparowuje, a natura usuwa szkodliwe bakterie z grupy coli, wirusy i składniki odżywcze.

Zrozumienie, jak działa szambo, może pomóc w utrzymaniu prawidłowego działania. Ważna jest regularna konserwacja i przeglądy.

Aby zapobiec gromadzeniu się szlamu i pływających szumowin, należy je usuwać poprzez okresowe pompowanie szamba. Regularne przeglądy i pompowanie to najlepszy i najtańszy sposób na utrzymanie szamba w dobrym stanie. 

„Jak często pompować szambo?”

To częste pytanie właścicieli domów z systemem septycznym. Departament Zdrowia zaleca pompowanie szamba co 3-5 lat. Jeśli masz zbiornik z pompą, powinieneś rozważyć pompowanie co 1-2 lata. Regularne utrzymywanie szamba zapewni działanie szamba przez wiele lat.