Ścieżka krytyczna projektu naftowego i gazowego.

pexels-pixabay-327041

Aby lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed działem inżynierii, aby dotrzymać harmonogramu budowy, warto wiedzieć, że krytyczną ścieżką projektu obiektów gazownik łódź jest ścieżka rurociągów.

Orurowanie jest zdecydowanie najbardziej czasochłonną czynnością w miejscu pracy.

Przyjrzyjmy się wszystkim czynnościom związanym z rurociągami:

Rurociągi są dostarczane w małych pojedynczych elementach: odcinkach prostych o długości 6 lub 12 metrów, kolankach, kołnierzach itp. Muszą być zespawane na placu budowy.

Aby zaoszczędzić czas, zostanie wykonana pewna prefabrykacja w warsztacie na budowie. Prefabrykowane części nazywane są „szpulami”. Dzięki prefabrykacji 2/3 spawów zostanie wykonanych w warsztacie, a 1/3 na miejscu.

Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ spawanie na miejscu (w terenie) zajmuje dwa razy więcej czasu niż spawanie warsztatowe.

W każdym razie czas potrzebny na wykonanie spoiny, nawet w warsztacie, jest już wystarczająco długi: cały dzień dla jednego spawacza na 24-calową spoinę.

Po wyprodukowaniu szpule zostaną oczyszczone, zagruntowane, przewiezione na miejsce montażu, wzniesione i dopasowane.

Wykonane zostaną spawy terenowe, a następnie badania nieniszczące i ewentualna obróbka cieplna po spawaniu. Należy również zainstalować podpory i przeprowadzić próbę ciśnieniową linii, przepłukać ją, ponownie zamontować, pomalować połączenia w terenie, zainstalować okablowanie, jeśli takie istnieje, a także izolację, jeśli taka istnieje.

Wszystkie te prace wykończeniowe zajmują dużo czasu.

W rzeczywistości, w przeciwieństwie do sprzętu mechanicznego, który jest już gotowy i przetestowany na budowie, rurociągi muszą być wytwarzane, sprawdzane i testowane od podstaw.

Właśnie dlatego orurowanie jest najbardziej prawdopodobną ścieżką krytyczną każdego projektu dotyczącego obiektów.

Ścieżka ta składa się z następujących czynności:

– prefabrykacja,

– erekcja,

– ukończenie,

Data rozpoczęcia i czas trwania tych działań określają całkowity czas trwania Projektu. Informacje statystyczne są dostępne w bazach danych kontrahentów, co pozwala na prognozowanie na podstawie danych historycznych dla projektu o podobnej wielkości i rodzaju (rafineria/gaz itp.).

Całkowity czas trwania Projektu jest rzeczywiście określany w następujący sposób:

Najpierw ustalana jest data rozpoczęcia prefabrykacji rurociągów.

Czynności związane z prefabrykacją rurociągów można rozpocząć dopiero po wydaniu rysunków konstrukcyjnych i dostarczeniu materiałów na plac budowy. Z doświadczenia wykonawców wynika, że ​​aby prefabrykacja mogła się skutecznie rozpocząć:

• 50% rysunków konstrukcyjnych rurociągów (rysunki izometryczne) musi być wydanych

• 75% materiałów wszystkich typów (długości proste, kształtki, wszystkie gatunki) musi być dostarczonych na Plac budowy.

Statystyki pokazują, że 50% wydanych oznaczeń izometrycznych rurociągów odpowiada ogólnemu postępowi inżynieryjnemu wynoszącemu około 80%.

Postęp inżynierii okazał się liniowy od 20 do 80%, z nachyleniem zależnym od liczby roboczogodzin i waha się od 6 do 9%/miesiąc.

Wiadomo, że 20% postęp techniczny osiąga się 2 miesiące po zamówieniu 50% sprzętu, co zwykle ma miejsce 6 miesięcy po dacie rozpoczęcia kontraktu.

Mając to na uwadze, możesz określić datę emisji izometrycznej 50%. Na przykład w przypadku dużej pracy z 6% miesięcznym postępem inżynieryjnym przy prędkości przelotowej będzie to 6+2+(80-20)/6 = 18 miesięcy.

Doświadczenie pokazuje, że od rozpoczęcia prefabrykacji do momentu, w którym montaż nabierze rozpędu, minie 6 miesięcy, co odpowiada 20% zaawansowania (innymi słowy 20% masy wzniesionych rurociągów).

Prędkość montażu osiągnie górną granicę dla każdego zadania, która będzie zależała od dostępnej przestrzeni na ziemi, ograniczając liczbę personelu i dźwigów. Ta prędkość przelotowa będzie zazwyczaj wynosić 6% miesięcznie w przypadku dużego zadania. Oznacza to, że przejście od 20 do 85% zajmie (85-20)/6 = 11 miesięcy.

Wreszcie, gdy erekcja osiągnie znak postępu 85%, jej postęp przestanie być liniowy i stanie się asymptotyczny.

Roboty związane z kompletacją rurociągów, od 85% zaawansowania montażu do ukończenia mechanicznego, tj. wszystkie zainstalowane, podparte, przetestowane, zaizolowane rurociągi, najlepiej modelować jako stałą, zwykle 6 miesięcy w przypadku dużego zadania.

Całkowity czas trwania projektu wynosi zatem:

Orurowanie 50%  (18 miesięcy) + 6 miesięcy od rozpoczęcia prefabrykacji do montażu przelotowego + 11 miesięcy montażu do 85% + 6 miesięcy zakończenia = 41 miesięcy.

Jest to rzeczywiście typowy czas trwania dużej wielkości.

Należy zauważyć, że powyższe modelowanie jest wykonywane na początku projektu w celu określenia jego całkowitego czasu trwania i może być również wykonane w dowolnym momencie w trakcie projektu w celu określenia jego pozostałego czasu trwania.

W tym drugim przypadku niezbędne jest dokładne oszacowanie ilości (100%).