Co powinna spełniać dobry zszywacz i gwoździarka dla hobbystów?

Gwoździarki i Sztyfciarki

Profesjonalny rzemieślnik oczekuje czegoś innego od gwoździarki niż majsterkowicza. Idealna maszyna dla każdego z nich wygląda inaczej. Jak więc wybrać hobbystyczną gwoździarkę, z pomocą której wykonamy w domu budkę dla ptaków lub naprawimy półkę na przetwory? Co powinien mieć, a co z kolei nie jest ważne?

Pistolet do gwoździ umożliwia szybkie i łatwe łączenie różnych materiałów – za pomocą zszywek lub gwoździ. Znajduje zatem zastosowanie nie tylko wśród rzemieślników, ale także w warsztacie majsterkowiczów czy w domu. W porównaniu do wbijania gwoździ młotkiem, gwoździarka jest nieporównywalnie szybsza i bezpieczniejsza dla palców.

Szczególnie docenisz go przy różnych naprawach i produkcji rzeczy, które ludzie wolą robić sami niż kupować . Na przykład na:

 • produkcja mebli z palet,
 • naprawa tapicerki krzeseł,
 • wykonanie paleniska,
 • montaż klatki dla królików, budy lub hotelu dla owadów,
 • renowacja drapaka dla kota,
 • tworzenie scenografii teatralnej na przyjęcie dla dzieci.

Klipsy czy gwoździe?

Pistolety do gwoździ różnią się tym, z czym pracują. Każdy rodzaj nadaje się do czegoś innego. Masz pomysł z jakimi materiałami będziesz się z nim najczęściej kojarzyć ?

 • Zszywacz (zszywacz/szczypce) – współpracuje ze zszywkami w kształcie litery U, kwadratowymi do płaskich powierzchni lub okrągłymi do kabli i zaokrąglonych powierzchni. Za pomocą klipsów można przymocować folię lub tekstylia do drewnianej i plastikowej podstawy, naprawić tapicerkę lub zrobić kartonowe pudełko. Słabsze klipsy do mniejszych ładunków i miękkich materiałów mają grubość do milimetra, mocniejsze klipsy do twardszych powierzchni mają zwykle grubość 1,2 mm.
 • Gwoździarka (gwoździarka/szczypce) – wbija gwoździe w kształcie litery T , które różnią się od klasycznych gwoździ budowlanych kwadratowym trzpieniem. Są sprasowane w pełne paski, które wystarczy włożyć do magazynka pistoletu. Niektóre gwoździarki wymagają pasów z gwoździami wygiętymi pod kątem 34° . Gwoździe są idealne do pracy z drewnem lub wykonywania mebli z palet.
 • Pistolet kombinowany – pozwala używać zarówno zszywek, jak i gwoździ.

Istnieją dwa bardziej szczegółowe warianty gwoździarek – pinnery i nipplery. Jednak wielu producentów nie rozróżnia ich i po prostu trzyma się gwoździarki z etykietą.

 • Pinovačka – obejmuje tzw. szpilki, czyli cienkie gwoździe rowerowe z maleńkim (z łbem stożkowym) łbem, które sprawdzają się tam, gdzie potrzebne jest „niewidoczne” połączenie.
 • Bradovačka – tak zwane brody to gwoździe rowerowe, zwykle z asymetryczną główką , gdzie jedna strona (głowy) jest krótsza od drugiej, przez co przypominają trochę literę F.

Co powinien spełniać hobbystyczny pistolet do gwoździ?

Przede wszystkim powinien być jak najbardziej uniwersalny . Zakłada się, że w przeciwieństwie do profesjonalnych rzemieślników nie wykorzystasz go do jednej czynności 8 godzin dziennie, a wręcz przeciwnie tylko sporadycznie i do całego spektrum prac. Krótko mówiąc, gdzie to się dzieje.

Jeśli więc nie masz własnych wymagań, najbardziej odpowiedni jest zszywacz i gwoździarka w jednym , dzięki czemu zawsze możesz zdecydować w zależności od konkretnej sytuacji.

A jeśli pistolet może jednocześnie obsługiwać większy zakres długości gwoździ i klipsów , to dobrze. Podczas gdy najbardziej popularny zakres zszywaczy ręcznych to 6-14 mm, można używać zszywek do 40 mm i gwoździ 90 mm do maszyn akumulatorowych lub pneumatycznych.

Różne materiały wymagają różnych długości i szerokości klipsów. Miękkie materiały są kręcone długimi klipsami, twarde krótkimi. Szerokie klipsy sprawdzają się najlepiej, gdy chcesz przymocować tkaninę lub folię do drewna.

Dlatego przy zakupie sprawdź, czy pistolet poradzi sobie z rozmiarami zszywek i gwoździ, których prawdopodobnie będziesz używać najczęściej. Zobacz inne narzędzia do wbijania na naszej stronie www.

Ręczny czy na baterie?

Czy spodziewasz się poruszać z gwoździarką w domu i ogrodzie – dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne? A może wiesz, że wszystko możesz zrobić w swoim przestronnym warsztacie DIY, czyli w jednym miejscu?

Dostosuj odpowiednio wybór pistoletu pod względem źródła zasilania. To, jak często będziesz go używać, również odgrywa swoją rolę .

 • Ręczny (mechaniczny) – jeśli potrzebujesz tylko pistoletu do okazjonalnych szybkich i prostych napraw domowych i nie chcesz dużo wydawać, wybierz ręczny zszywacz i gwoździarkę w jednym. Nie nadaje się do długiej pracy z jednego prostego powodu: jesteś źródłem energii do wystrzelenia zszywki, więc ręka wkrótce zacznie boleć. Specyficznym wariantem pistoletu ręcznego jest młotek zszywający , który obraca się w taki sam sposób, jak zwykły młotek.
 • Elektryczny – strzela szybko i sprawnie, więc praca z nim nie jest tak męcząca. Ogranicza Cię jednak zasięg kabla elektrycznego i gniazdka, więc bardziej docenisz to w warsztacie przy ponku.
 • Bateria – szybka i potężna opcja, ale możesz z nią podróżować wszędzie, to pistolet na baterie. Dlatego uważamy ją za najbardziej uniwersalną ze wszystkich opcji. Dzięki ciągłemu ładowaniu akumulatorów możesz z nim pracować tak długo, jak chcesz. Jeśli masz też kilka maszyn w domu ze wspólnym systemem baterii (np. SHARE20V ), to jest to świetny wybór.
 • Pneumatyczny – jest mocny, wytrzymuje częstą i długotrwałą pracę oraz ma dłuższą żywotność niż inne typy. Ale aby go uruchomić, potrzebujesz potężnej sprężarki, więc poruszanie się jest skomplikowane. Praca dorywcza nie jest tego warta. Jednak wymagający majsterkowicze, którzy mają już warsztat pełen innych opon i narzędzi, a wciąż brakuje im gwoździarki, mogą to rozważyć.
 • Gaz – działa na gazie z podłączonego wkładu. Mieszanka gazowa w komorze spalania jest zapalana przez akumulator, który jednak wytrzymuje znacznie dłużej na jednym ładowaniu niż gwoździarki akumulatorowe. Jest droższy w eksploatacji, więc nie jest wiele wart dla majsterkowicza. Jest bardziej odpowiedni dla stolarza, który musi wbić tysiące gwoździ na wysokości na placu budowy.