12 sposobów dbania o oczy każdego dnia

glasses-gf176fdc9b_1280

Problemom z oczami można łatwo zapobiec, jeśli codziennie stosujesz podstawowe nawyki związane z pielęgnacją oczu. Co zaskakujące, są one bardzo praktyczne i łatwe do wykonania, ale są najczęściej zaniedbywane.

Aby zachować zdrowie oczu i ostry wzrok, oto dwanaście rzeczy, które powinny być częścią Twojej codziennej rutyny. Rutynowo zbadać twój wzrok, może Optyk Lublin.

1. Unikaj pocierania oczu.

Dłonie są narażone na dużą ilość brudu, kurzu i bakterii, a wszystko to można łatwo przenieść na swoje peepery za każdym razem, gdy je dotkniesz lub pocierasz. Dlatego unikaj wkładania rąk do oczu, aby zapobiec infekcji i podrażnieniom. Jeśli nawyk jest w tobie tak zakorzeniony, postaraj się go jak najszybciej pozbyć.

2. Praktykuj częste mycie rąk.

Regularnie myj ręce, aby powstrzymać bakterie i zapobiec ich kontaktowi z oczami, okularami i soczewkami kontaktowymi.

3. Chroń oczy przed słońcem.

Ekspozycja na światło słoneczne i promienie UV zwiększa ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i może powodować oparzenia słoneczne rogówki lub fotokeratitis. Tak więc poza modą i dodaniem wyrazistości Twojemu ogólnemu wyglądowi, załóż te okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy. Jeśli ich noszenie nie jest dla Ciebie, wystarczą okulary lub soczewki kontaktowe z ochroną przed promieniowaniem UV. Wskazane jest również założenie czapek, przyłbic i czapek.

4. Pozostań nawodniony.

Wystarczające spożycie płynów jest niezbędne dla ogólnego dobrego samopoczucia organizmu, w tym oczu. Jeśli jesteś wystarczająco nawodniony, zapobiegniesz wysuszeniu i podrażnieniu oczu.

5. Nie pal.

Palenie zwiększa podatność na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej i inne choroby oczu, takie jak zaćma . Palenie może również uszkodzić nerwy wzrokowe, co może mieć niekorzystny wpływ na widzenie w godzinach nadliczbowych.

6. Utrzymuj zbilansowaną dietę.

Beta-karoten, luteina, omega-3, likopen oraz witaminy C, A i E są niezbędne do utrzymania zdrowia oczu. Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w różne produkty spożywcze bogate w te składniki odżywcze.

7. Zachowaj odpowiednią odległość monitora i oświetlenie pomieszczenia.

Monitory komputerowe powinny być ustawione na odległość ramienia od oczu i 20 stopni poniżej poziomu oczu. Dzięki temu oczy nie będą przemęczone. Podobnie, upewnij się, że masz wystarczające, ale rozproszone oświetlenie w swoim pokoju. Skoncentrowane i zbyt jasne światło może powodować oślepianie, a to może nadmiernie obciążać oczy.

8. Przestrzegaj zasady 20-20-20.

Jeśli chcesz mieć oczy w świetnej formie, stosuj się do zasady 20-20-20, która mówi, że:

  • Co 20 minut odwróć wzrok od monitora komputera i skup wzrok na obiekcie oddalonym o 20 stóp.
  • Mrugaj 20 razy z rzędu, aby zapobiec wysuszeniu oczu.
  • Co 20 minut wstań z siedzenia i zrób 20 kroków. Jest to nie tylko dobre dla twojego wzroku, ale także promuje prawidłową postawę i krążenie krwi w całym ciele. Tak, to również powstrzymuje cię przed siedzącym trybem życia.

9. Używaj odpowiedniego rodzaju makijażu oczu.

Jeśli nosisz makijaż, wybieraj marki, które dobrze na Ciebie działają. Unikaj cieni do powiek, tuszu do rzęs i kredek do oczu, które powodują reakcję alergiczną oczu. Nie zapomnij użyć płynu do demakijażu przed pójściem spać, aby uniknąć gromadzenia się bakterii z pozostałości makijażu pozostawionego w okolicy oczu. Podobnie regularnie czyść pędzle do makijażu, zwłaszcza te, których używasz do makijażu oczu.

10. Wysypiaj się.

Podobnie jak reszta twojego ciała, twoje oczy również muszą się naładować, a dzieje się to podczas snu. Upewnij się więc, że każdego dnia masz wystarczająco dużo przymkniętych oczu, aby Twoje oczy były ożywione i zdrowe.

11. Noś odpowiednie okulary ochronne do różnych czynności.

Bez względu na to, co robisz, upewnij się, że Twoje oczy są chronione. Jeśli idziesz pływać, noś okulary, aby uniknąć narażenia oczu na działanie chloru. W międzyczasie, jeśli pracujesz w ogrodzie lub zajmujesz się majsterkowaniem w domu, załóż okulary ochronne, aby chronić oczy przed cząsteczkami kurzu, bakteriami i urazami.

12. Utrzymuj swoje otoczenie w czystości.

Narażenie na brud i kurz może podrażniać oczy; więc upewnij się, że często odwiedzane miejsca są dobrze utrzymane i czyste. Regularnie zmieniaj pościel i ręczniki i utrzymuj porządek na swoim stanowisku pracy.